Rewitalizacja pełną parą
Wstępnie wytypowano już obszary do rewitalizacji, a są nimi:
- rejon ulic Długosza – Krzywej,
- teren po Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego przy ul. Warsztatowej
- rejon ulic Wawelskiej – Walki Młodych (pola irygacyjne po oczyszczalni ścieków, nieruchomości Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego w Pile "Zetpezet" Sp. z o.o.),
- nieruchomości pokolejowe oraz PKP przeznaczone do przekształceń,
- rejon ul. Zygmunta Starego – Zakopiańskiej.
Analizie poddano są również kolejne obszary:
- teren po zakładach mięsnych przy Pl. Staszica,
- teren w rejonie ulic Przemysłowej – Ceramicznej.
Mapa - obszary rewitalizacji >>
Wszystkie te tereny są w trakcie przekształceń własnościowych, zmian sposobu zagospodarowania i wykorzystania lub też wymagają podjęcia działań w tym kierunku.
Tworzony Program wskaże kierunki działania i środki, które pozwolą zaktywizować społecznie i gospodarczo zagrożone marginalizacją tereny. Program zawierać będzie również podmioty realizujące projekty, opis działań, sposoby rozwiązywania problemów społecznych, kilkuletnie plany finansowe w zakresie rewitalizacji, a także tryb jego aktualizacji i monitorowanie procesu wdrażania.
Ujęcie planowanych przedsięwzięć rewitalizacyjnych w programie rewitalizacji jest formalnym warunkiem współfinansowania działań ze środków europejskich, w tym z pożyczek uruchomionego w Wielkopolsce instrumentu finansowego JESSICA oraz istotnym argumentem w staraniach o uzyskanie współfinansowania środkami krajowymi.
Już w najbliższych tygodniach zainteresowane podmioty będą mogły zgłaszać swoje przedsięwzięcia do ujęcia w programie rewitalizacji.
www.pila.pl