3 miesiące aresztu dla sprawcy przemocy domowej
22 lutego br. policjanci z Posterunku Policji w Białośliwiu interweniowali w związku z awanturą domową. Z relacji pokrzywdzonego 70-letniego mężczyzny wynikało, że jego syn bez powodu wszczął kłótnię, w trakcie której popychał, kopał, uderzał, a nawet wepchnął seniora do zagłębienia w ziemi. Doprowadziło to do powstania widocznych i otwartych ran na ciele poszkodowanego. Obecny na miejscu wnuk pokrzywdzonego dodał, że nie była to sytuacja incydentalna, a stosowana przemoc trwa już od dłuższego czasu.
W związku z podejrzeniem stosowania przemocy nad swoim ojcem oraz koniecznością odizolowania agresora 40-letni mieszkaniec gminy Białośliwie został zatrzymany. Badanie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało ponad dwa promile. Wykonane przez mundurowych czynności pozwoliły ustalić, że mężczyzna od ponad dwóch lat znajdując się pod wpływem substancji psychoaktywnych znęcał się fizycznie i psychicznie nad ojcem.
W przypadku przestępstw związanych z przemocą postępowanie mundurowych jest zdecydowane i stanowcze. Z uwagi na konieczność objęcia wsparciem i pomocą pokrzywdzonego policjanci wdrożyli w rodzinie procedurę Niebieskiej Karty. Decyzją Sądu Rejonowego w Chodzieży 40- letni mężczyzna trzy najbliższe miesiące spędzi w areszcie. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Każdy, kto wie, że osobie z jej otoczenia dzieje się krzywda powinien stanowczo reagować. Jeżeli posiadasz informacje, że osoba z twojego środowiska potrzebuje pomocy, nie czekaj! Powiadom odpowiednie instytucje.
Przypominamy, że na terenie miasta Piły przy ul. Okrzei 18 funkcjonuje Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Oferuje on bezpłatną pomoc prawną, mediacyjną oraz wsparcie psychologiczne bądź psychiatryczne. W ramach prowadzonego punktu udzielana jest pomoc pokrzywdzonym na każdym etapie: przed zgłoszeniem przestępstwa, w trakcie procedury karnej, a także po zakończonym procesie, gdy trwają wciąż skutki przestępstwa. Celem udzielanej pomocy jest dążenie do zniwelowania skutków przestępstwa doświadczanych przez pokrzywdzonego, tak aby osoba po doświadczeniu przestępstwa: odzyskała dobrostan psychiczny, była w stanie skutecznie korzystać z przysługujących jej praw w dochodzeniu sprawiedliwości oraz by znormalizowała się jej sytuacja bytowa.
Terminy dyżurów w Lokalnym Punkcie Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Pile przy ul. Okrzei 18:
- poniedziałek w godzinach 15:00-20:00,
- środa w godzinach 8:00-13:00.
sierż. Magdalena Mróz