8 marzec 2021

Papierosy elektroniczne - czy dzięki nim masz szansę wyjść z nałogu?

E-papierosy są bardziej skutecznym narzędziem do zaprzestania palenia, niż nikotynowa terapia zastępcza (NRT), czyli np. gumy do żucia, czy plastry antynikotynowe - wynika z najnowszego, siódmego już raportu Public Health England (PHE), brytyjskiej instytucji zdrowia publicznego na temat korzystania z e-papierosów w Wielkiej Brytanii. To kolejna informacja, potwierdzająca skuteczność wapowania jako terapii zastępczej dla dorosłych palaczy.
Naukowcy z King's College London, odpowiedzialni za opracowanie raportu szacują, że w 2020 roku e-papierosy były wśród Brytyjczyków najpopularniejszym narzędziem prowadzącym do rzucenia palenia, a w 2017 r. ponad 50 tys. palaczy w Wielkiej Brytanii rzuciło nałóg przechodząc na wapowanie. Jak twierdzą naukowcy, gdyby tego nie zrobili, kontynuowaliby palenie standardowych papierosów, które są, zdaniem tej samej instytucji, o 95 proc. bardziej szkodliwe od e-papierosów. A wszystko za sprawą obecnych w papierosach substancjach smolistych.

Naukowcy podkreślają więc, że warto w związku z tym komunikować dowody naukowe i liczby, świadczące o mniejszej szkodliwości wapowania, tak by dorośli palacze mogli wybrać najlepszą opcję zerwania z nałogiem. Najlepiej jest oczywiście nie stosować żadnych używek, ale większość osób nie jest w stanie odrzucić nałogu z dnia na dzień i potrzebuje narzędzi ograniczających ryzyka związane z paleniem tytoniu.

Podobnego zdania jest międzynarodowa organizacja non-profit Cochrane. Jej zdaniem rzucenie papierosów dzięki wapowaniu jest o 70 proc. bardziej efektywne w porównaniu do innych metod o potencjalnie niższej szkodliwości, takich jak np. nikotynowa terapia zastępcza (NRT). Badanie wykazało, że stosowanie e-papierosów przyczyniło się do rzucenia palenia u 10 na 100 osób. Komentując to badanie przedstawiciele innej znanej brytyjskiej organizacji, Action on Smoking and Health (ASH), potwierdzili skuteczność e-papierosów w rzucaniu palenia. Jedną z takich alternatyw jest np. wielokrotnie przebadany w laboratoriach i centrach badawczych Vype, dostępny teraz pod nazwą Vuse.

Przejście z klasycznych papierosów na wapowanie zostało uznane za mniej szkodliwe przez 24 międzynarodowe organizacje z Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady, Niemiec i Australii. Z kolei według wielu badań naukowych inna alternatywa dla papierosów, czyli podgrzewacze tytoniu są od 90 do 95 proc. mniej toksyczne od zwykłych papierosów, ponieważ nie wydzielają dymu papierosowego i nieprzyjemnego zapachu. Więcej o alternatywnych produktach nikotynowych można się dowiedzieć np. dzięki kampanii Masz Wybór (maszwybor.pl), za którą stoi jeden z koncernów tytoniowych.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pile

kiedy
2021-08-30 19:00
miejsce
Regionalne Centrum Kultury Fabryka...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-11 19:00
miejsce
Regionalne Centrum Kultury Fabryka...
wstęp biletowany